فهرست بستن

برگزاری دوره تجزیه و تحلیل عوامل ریشه‌ای خرابی‌ها (RCA & RCFA)

تحلیل علل ریشه‌ای ‏( Root cause analysis) RCA‏ همان‌طور که از نامش مشخص است به یافتن دلایل و علل ریشه‌ای مشکلات و یافتن بهترین راه‌حل‌ها برای حل مشکلات اشاره دارد. این روش به جای رفع علائم مشکلات بر اهمیت اتخاذ اقدامات پیشگیرانه و اصلاحی تاکید می‌کند. تحلیل علل ریشه‌ای روش حل مساله‌ای است که به منظور یافتن علل ریشه‌ای و بنیادین خرابی‌ها و بروز مشکلات به کار گرفته می‌شود. در RCA با نگاهی به وقایع گذشته و با پرسیدن سوال‌هایی از قبیل «چه اتفاقی رخ داده است؟»، «چرا رخ داده است؟» و «برای جلوگیری از بروز مجدد آن چه کار می‌توان کرد؟» سعی در یافتن علل ریشه‌ای و ممانعت از تکرار این مشکل در تجهیزات سازمان هستیم.
دوره تجزیه و تحلیل عوامل ریشه‌ای خرابی‌ها (RCA&RCFA) توسط مرکز توسعه نظام مدیریت دارایی‌های فیزیکی دانشگاه صنعت نفت برای سه شرکت اروندان، نفت مناطق مرکزی و نفت وگاز پارس، در روزهای یکشنبه و دوشنبه ۲۴ و ۲۵ بهمن ماه از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۴ بعدازظهر و با تدریس جناب آقای مهندس جهاندیده بصورت مجازی برگزار گردید. در این دوره ۲۷ نفر از کارمندان بخش‌های بازرسی فنی، تولید و عملیات حضور داشتند.
در این دوره مفاهیم و روش های کلیدی از جمله، روش‌های کشف مسئله و جایگاه حل مسئله و تحلیل ریشه‌ای در مدل‌های مختلف تکنیک‌های سنتی حل مسئله، طوفان فکری، تکنیک‌های نوین حل مسئله از جمله دیدگاه Nelms ، روش Proact، Cause Mapping، روش آپولو و نرم‌افزار Reality Charting، حل مثال‌های کاربردی و بکارگیری کامل آنها، روش Proact با ابزار Visio RCA، روش آپولو با نرم افزار Reality Charting، ایجاد نمودار علت و معلولی، تحلیل مستندات و شواهد رخداد، طوفان فکری راهکارها و تجزیه و تحلیل راهکارهای رخداد و اولویت‌بندی مورد بررسی و تدریس قرار گرفت.

مطالب مرتبط