فهرست بستن

مرکز توسعه نظام مدیریت دارایی‌های فیزیکی دانشگاه صنعت نفت در شرکت نفت و گاز اروندان برگزار کرد: دوره تجزیه و تحلیل عوامل ریشه‌ای حوادث و خرابی‌ها (RCA&RCFA)

تحلیل علل ریشه ای ‏( Root cause analysis) RCA‏ همان‌طور که از نامش مشخص است به یافتن دلایل و علل ریشه‌ای مشکلات و یافتن بهترین راه‌حل‌ها برای حل مشکلات اشاره دارد. این روش به جای رفع علائم مشکلات بر اهمیت اتخاذ اقدامات پیشگیرانه و اصلاحی تاکید می‌کند. تحلیل علل ریشه ای روش حل مساله‌ای است که به منظور یافتن علل ریشه‌ای و بنیادین خرابی‌ها و بروز مشکلات به کار گرفته می‌شود. در RCA با نگاهی به وقایع گذشته و با پرسیدن سوال‌هایی از قبیل «چه اتفاقی رخ داده است؟»، «چرا رخ داده است؟» و «برای جلوگیری از بروز مجدد آن چه کار می‌توان کرد؟» سعی در یافتن علل ریشه‌ای و ممانعت از تکرار این مشکل در تجهیزات سازمان هستیم.
دوره تجزیه و تحلیل عوامل ریشه‌ای خرابی‌ها (RCA&RCFA) توسط مرکز توسعه نظام مدیریت دارایی‌های فیزیکی دانشگاه صنعت نفت برای شرکت نفت و گاز اروندان، از ۱۰ الی ۱۲ مهرماه ۱۴۰۱ به مدت ۳ روز، با حضور کارمندانی از بخش‌های بازرسی فنی، تولید و عملیات شرکت نفت و گاز اروندان برگزار گردید. در پایان دوره نیز ارزشیابی از موارد آموخته شده انجام پذیرفت.
در این دوره مفاهیم و روش های کلیدی از جمله، روش های کشف مسئله و جایگاه حل مسئله و تحلیل ریشه ای در مدل های مختلف تکنیک ها سنتی حل مسئله، طوفان فکری، تکنیک های نوین حل مسئله از جمله دیدگاه Nelms ، روش Proact، Cause Mapping ، روش آپولو و نرم افزار Reality Charting، حل مثال های کاربردی و بکارگیری کامل آنها، روش Proact با ابزار Visio RCA، روش آپولو با نرم افزار Reality Charting، ایجاد نمودار علت و معلولی، تحلیل مستندات و شواهد رخداد، طوفان فکری راهکارهاو تجزیه و تحلیل راهکارهای رخداد و اولویت بندی مورد بررسی و تدریس قرار گرفت.

مطالب مرتبط